Активност по часове на 12-те основни меридиана

Shape Image One
Активност по часове на 12-те основни меридиана

В древността са диагностицирали болките в тялото по биологичния му часовник. Функциите на организма действат не само в рамките на 24-часовия ритъм (цикъл), но също така и по време на годишните и лунни фази. Часът на започване на болката информира за причината за проявата ѝ. Здравето и болестта си имат свой ритъм и ако се научим да го познаваме и разбираме, можем да му въздействаме.

Установено е, че чернодробните колики често безпокоят около 1 ч. в полунощ, тъй като съответстват на повишена активност на жлъчния мехур. От практиката е известно, че астматиците имат пристъпи особено между 3 ч. и 5 ч. сутрин.

Всеки човек трябва да знае за благоприятните и неблагоприятните за него периоди, за да може да ги предотврати. Трябва да се вслушваме в своя организъм в трудните часове на денонощието.

Организмът не обича угнетяването и нарушенията на денонощния цикъл. Режимната ритмичност е присъща на природата, а нашата задача е да живеем в съюз с нея.

Между 19ч. и 21ч. – стомахът е в най-слабата си фаза. Храната, която поемаме късно вечер почти не се преработва и сутрин човек няма апетит. Поради тази причина се препоръчва след 19 ч. да се приема само лека храна. Иначе в храносмилателната система се стига до гниене и ферментация, особено ако сме яли трудносмилаема сурова растителна храна.

След 19 ч – кръвното налягане и пулсът намаляват. През това време е добре да се пият антибиотици и противоалергични препарати. От 19 до 21 ч. е фазата за отпускане и почивка на основните органи. Смущенията в кръвообращението може да се проявят в този момент като депресии. Органите на тялото се подготвят за вечерен отдих. Спада кръвното налягане, спада и захарта в кръвта, намалява сърдечната дейност.

Между 19-21ч. – активност на меридиан на перикарда. Максимална активност на бъбреците. Кръвното налягане се повишава, започват болки в главата.

В 20 ч. – минимално количество на азота в кръвта. В този час теглото ни е максимално, реакциите са удивително чисти.

Между 21 ч. и 23 ч. – настъпва периодът на щитовидната жлеза, имаща роля за регулирането на общите телесни функции. Активира имунната система, а храносмилането постепенно преминава към покой. Хормоналните жлези се регенерират. Моментът е особено подходящ за медитация, защото чакрите и центровете на жлезите са особено активни.

В 21 ч. – рязък спад на работоспособността на органите на кръвообращението. Намалява се работоспособността на сърдечните мускули. Кръвообращението се успокоява и „потъва в сън“, чревният тракт – също.

Между 21-22ч. – максимална скорост на утаяване на еритроцитите.

Между 21-23ч. – активност на меридиана на тройния нагревател. Максимална активност на съдовите системи. Кръвта е пренапълнена с бели кръвни телца. Температурата на тялото се понижава.

Между 23ч. и 1ч. след полунощ – се активира енергийният меридиан на жлъчката. Отделянето на кортизол намалява силно, а тялото се отпуска за почивка. Телесната температура, обмяната на веществата и кръвното налягане намаляват. Кожата се обновява, тъй като между 23 ч. и 1 ч. клетките се делят най-усилено. През тези два часа обикновено се появяват и коликите в жлъчката, ако при нея има някакъв проблем.

В 23ч. – начало на съня. Нервите се отпускат, тялото изпитва крещяща нужда от сън. Някои от органите ни отморяват. Една късна вечеря остава необработена в стомаха.

24-1ч. – пик на лъжлива продуктивност у хората нощен тип, за които е прието да се наричат „сови“ за техния нощен умствен труд. Чувство на глад. Дълбок сън. Сънуване. Само жлъчката и черният дроб функционират и се занимават с шлакоизтласкването.

Между 1ч. и 3ч. след полунощ – организмът се освобождава от отровите. Това е моментът, когато енергиите в тялото се концентрират в черния дроб. Студът се възприема по-осезаемо, а кожата реагира по-слабо на болка. Пациенти с проблеми в черния дроб или с мигрена (често причинена от слаб черен дроб) се събуждат по това време. Способностите на човек да действа на физическо и психическо ниво са най-ниски през тези часове на нощта

До 3ч. – изграждат се подхранващите вещества в черния дроб. По време на съня се подхранват и клетките на кожата. След евентуално нараняване тъкмо тогава протича зарастването.

Между 1-3ч. – активност на меридиана на черния дроб, максимална активност на жлъчния мехур. Трудни часове за черния дроб в неговата напрегната дейност – идва голямата “стирка” – пречистване на тялото, освобождаването от ядовете.

1-4 ч. – налягането на кръвта и честотата на дишането са минимални. Тялото отдъхва, физически сме напълно изтощени, чувствителни към болка.

1-5ч. – понижение на температурата на тялото. Минимално е количеството на захарта в кръвта. Тялото работи на най-малки обороти, но слухът се обостря и често реагира на шум.

2ч. – рязко свиване на капилярите на кръвоносните съдове.

Между 3 ч. и 5 ч. след полунощ – настъпва максимумът на белия дроб. Отделя се мелатонин, той е особено важен за добрия сън. Кръвното започва леко да се покачва. Хора със сърдечна недостатъчност се будят по това време, тъй като не могат да си поемат нормално дъх. По това време са най-чести пристъпите на астма. Човек усеща леко мръзнене, което е проява на връзката между белите дробове и кожата.

Между 2-5 ч. – минимална физиологична активност (човекът е слаб). Минимална е работоспособността на белите дробове, пулсът и дишането са забавени.

Между 3-5ч. – максимална активност на меридиана на белите дробове.

В 3 ч. – най-ниско налягане на кръвта. Започва фазата на събуждането. Организмът постепенно превключва от дълбок покой в действие.

В 4 ч. – минимален пулс. Мозъкът получава минимално количество кръв. Това е часът, в който най-често умират хората.

Между 4-5ч. – максимална активност на костния мозък. Налягането е още ниско, мозъкът все още се снабдява с малко количество кръв.

В 5 ч. – температурата на тялото е минимална. Бъбреците са свободни и нищо не отделят. Кръвоносните съдове бавно се свиват, бронхите се стесняват, което може да доведе до затруднено дишане. Пробуждането от сън е по-бързо.

Между 5ч. и 7ч. – се задейства енергийният меридиан на дебелото черво. Отделя се активно тестостерон, затова и много мъже са с повишено либидо рано сутрин. Към 6 ч. нивото на кортизола започва да се повишава и събужда тялото. Налягането се повишава и сърцето бие по-бързо. Максимална активност на белите дробове и на меридиана на дебелото черво. Най-голяма скорост на еритроцитите. Имунната защита на тялото е най-голяма.

В 7 ч. – надбъбрекът произвежда активния хормон адреналин, предизвикващ сърцебиене и повишаване на кръвното налягане. Бавно се задейства и чревният тракт.

Между 7 ч. и 9 ч. – се активира и отделителната система. Максимална активност на дебелото черво и меридиана на стомаха. Снижение на активността на жлъчните продукти и работата на жлъчката. Максимално съдържание на адреналина в кръвта. Повишава се психическата активност, намалява се чувствителността към болка. Сърцето работи с пълен капацитет. Стомахът се активизира, за да поеме и преработи закуската.

Между 9 ч. и 11 ч. – съпротивителните сили на тялото достигат върховата си форма. Това време е най-подходящо за операции, ваксини и рентген, както и за ускорено лекуване на рани. Към 10 ч. телесната температура стига своя максимум. Между 10 ч. и 11 ч. краткосрочната памет и способността за учене са най-добре, затова периодът е добър за изпити.

9-10 ч. – максимално количество на захар в кръвта.

9-12 ч. – първи пик на повишена работоспособност.

9-11 ч. – максимална жлъчна активност и на меридиана на далак-панкреас.

10 ч. – най-силен и работоспособен човек.

11 ч. – имунната ни защита достига най-ниската си точка. Според китайците далакът принадлежи към защитните органи. Мозъкът по това време е най-активен, т.е. жизнеспособен.

Между 11 ч. и 13 ч. -трябва да се избягват силни физически натоварвания, стрес и операции, тъй като тогава сърцето е най-уязвимо. Към 12 ч. способността ни за концентрация пада, а стомахът отделя активно киселина.

11-12 ч. – чувство на глад. Сърцето продължава ритмична дейност.

11-13 ч. – максимална активност на панкреаса и далака, на меридиана на сърцето. Черният дроб отдъхва, в кръвта постъпва не много гликоген. Максимум на броя на червени кръвни телца и количеството на хемоглобина.

12 ч. – максимално възбуждане на биологически активните точки на жлъчните пътища. Максимално чувство на глад.

13 ч. – рязко се снижава работоспособността на органите на кръвообращението. Първият период на активност е преминал, чувство на слабост. Почти всички органи работят с пълна сила, което за сърдечноболните означава натоварване. Постепенно градусът на оборотите намалява и организмът ни се подготвя за следобедна “почивка”.

Между 13 ч. и 15 ч. – се препоръчва да се избягва активния спорт. Тогава активен е меридианът на тънките черва. Кръвоснабдяването обслужва предимно храносмилането и преработката на храната. Кръвното налягане и нивото на хормоните са ниски. Намаляло е и възприятието на болката. Активира се отделянето на жлъчна киселина. Тялото е много еластично.

13-15 ч. – активност на меридиана на тънко черво. Минимална физиологическа активност (най-слаб човек). Максимална сърдечна активност.

Между 15 ч. и 17 ч .
меридианът на пикочния мехур е активен. Обедният енергиен спад е преодолян. Човек усеща прилив на енергия. Дългосрочната памет е в най-добра форма. Кръвното и кръвообращението достигат своя втори пик за деня. Засилва се отделянето на урина.

15 ч. – организмът напряга всички сили да смели обяда, особено ако той е тежък и обемен.

15-17 ч. – активност на меридиана на пикочния мехур. Максимална активност на тънки черва.

17 ч. – чревният тракт все още е много активен. Постепенно се покачва жизнеността ни. Най-висока пулсова честота и телесна температура.

15-19 ч. – втори подем на трудоспособност. Органните “чувства” са обострени до краен предел, особено обонянието и вкусът.

16 ч. – максимално количество на азот в кръвта. Нивото на захарта в кръвта се повишава, но след първоначалното оживление настъпва спад.

16-17 ч. – чувство на глад.

16-18 ч. – най-ниско съдържание на хемоглобина в кръвта.

Между 17 ч. и 19 ч.- е времето на бъбреците и свързаната с тях система в тялото. Обмяната на веществата и виталността се активират. Бъбреците филтрират кръвта усилено. Стомахът отново отделя повече киселина след обедния пик. Много подходящо е в този момент да се приемат билкови чайове. Лечебният ефект ще е по-добър.

17-19 ч. – активност на меридиан на бъбреците.

17 ч. – втори пик на повишена трудоспособност.

17-19 ч. – максимална активност на пикочния мехур. Настъпва много лошо време за алергиците. Психическата стабилност е на нула, повишена нервност.

17-20 ч. – максимална активност на лимфатическите възли и слезката.

18 ч. – максимална температура на тялото. Максимален пулс (брой). Капилярите са разширени. Много адреналин в кръвта. Намалява се усещането за физическа болка.

19 ч. – органите на тялото се подготвят за вечерен отдих. Спада кръвното налягане, спада и захарта в кръвта, намалява сърдечната дейност.

С благодарност към източника на този материал: Aneta Maian